Regały rolkowe

Regały rolkowe – to rodzaj systemu wjezdnego, który łączy zalety regałów wjezdnych, regałów push-back i Pallet Shuttle. Jego działanie jest proste. Każdy poziom korytarza jest przeznaczony na jedną referencję i wyposażony w lekko nachylone rolki.
Palety są układane z jednej strony regału, a następnie siłą grawitacji przesuwają się po rolkach aż do przeciwległego końca, gdzie są gotowe do wyładunku (dlatego systemy te są również zwane systemami grawitacyjnymi). Wózki widłowe nie muszą poruszać się wewnątrz korytarzy.
Dzięki tej metodzie pierwsza paleta ułożona na danym poziomie jest pierwszą, która zostanie zdjęta (system FIFO). Takie rozwiązanie umożliwia idealną rotację produktu.
Regały rolkowe wykorzystują siłę grawitacji do przesuwania znajdujących się na nich palet. Możliwe jest zamontowanie korytarzy o głębokości powyżej 20 m, jednak należy sprawdzić, jaki jest stan palet, ich jakość (musi być wysoka) oraz waga.
Tego typu rozwiązanie jest idealne do magazynowania towarów o krótkim termie ważności, o dużej rotacji oraz do produktów dużej konsumpcji cechujących się stałym przepływem (ciągłe przyjęcia i wydania). Należy pamiętać o dwóch aspektach związanych z projektowaniem takiego sposobu magazynowania.
Po pierwsze, ponieważ palety są układane w pozycji pochyłej, wysokość tego systemu jest większa niż w przypadku innych rozwiązań, szczególnie w przypadku długich regałów, gdyż większa głębokość przekłada się na większą wysokość.

Zalety regałów rolkowych:

  • Proste działanie – każdy poziom składowania przeznaczony jest na jedną referencję. Lekko uchylne rolki zapewniają przepływ towarów w nieprzerwany sposób, wykorzystując siły grawitacji. 
  • Obsługa palet zgodnie z zasadą FIFO – pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Gwarantuje to skuteczną rotację produktów.
  • Istnieje możliwość zastosowania korytarzy o głębokości powyżej 20 m. 
  • Przystosowane do obsługi towarów o krótkim terminie ważności. Sprawdzają się w magazynach o dużej rotacji towarów i cechujących się stałym ich przepływem.
RTC Regały